ISSN 1337-6179          dnes je pondelok 7. októbra 2024, meniny má Eliška , zajtra Brigita 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Strelec
Fáza Mesiaca:
1. fáza
Časť rastliny:
plod
Živel:
oheň
Výživa:
bielkoviny/plod
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 31.3.2012

ZALMANOVSKÁ FYZIOLÓGIA A TERAPIA - POKOŽKA

„Každé podráždenie pokožky, ekzémy, uhry, furunkulózy sú vyvolávané nazhromaždením metabolitov v krvi a v ďalších tekutinách organizmu. Ak sa nepodarí zbaviť sa týchto substancií, znamená to, že sa nepodarí zbaviť týchto chorých od kožných problémov.“



„Každé podráždenie pokožky, ekzémy, uhry, furunkulózy sú vyvolávané nazhromaždením metabolitov v krvi a v ďalších tekutinách organizmu. Ak sa nepodarí zbaviť sa týchto substancií, znamená to, že sa nepodarí zbaviť týchto chorých od kožných problémov.“ Zalmanov

Pokožka je zrkadlom zdravia. Žiaden iný orgán človeka ju neprevyšuje svojou komplexnosťou fyziologických procesov. Celkový povrch pokožky človeka s rozmerom 1,7 až 2,6 m2, pokrýva celkovo okolo 2 miliónov potných žliaz. Na 1 cm2 pripadá asi 500 potných žliaz. Úloha týchto žliaz je pre organizmus veľmi významná. Pri normálnom, zdravom stave organizmu je týmito žľazami vylúčených v každom litre potu okolo 1 gramu močoviny. V stave ochorenia sa toto množstvo značne zvyšuje. Pot obsahuje množstvo metabolitov, odumretých tiel mikróbov a ich toxínov, produktov rozpadu bielkovinových molekúl, minerálnych solí. Pot a slzy zo všetkých výlučkov obsahujú najviac minerálov. Priemerné hodnoty minerálnych solí tvoria napr. v krvnej plazme 8 %, v moči 30, v slzách 72 % v pote až 75%. Význam pokožky pri vylučovaní je obrovský a existuje súvis medzi ľadvinovou sekréciou a sekréciou potných žliaz. Doktor Zalmanov zistil, že v prípade mokvavých kožných ekzémov sa výrazne znížili hodnoty chloridu sodného v moči. Namiesto bežných 10-12 g sa vylučovalo len okolo 2-3 g na liter moču, ostatný sa zadržiaval v pokožke. Narušenie kyslo zásaditej rovnováhy v pokožke úspešne liečil práve svojimi kúpeľmi. Sterilné teplo dodávané počas kúpeľov vyvoláva búrlivé horenie usadením v organizme, vrátane pokožky. Tieto odpadové látky sa potom vylučujú potením. Význam zosilneného vylučovania potu vo fáze oddychu po kúpeli v živicovej zmesi porovnával Zalmanov k práci námorníkov, ktorí vylievajú vodu z potápajúcej sa lode.

VLASTNOSTI POKOŽKY
Rozmery potných žliaz sú od 0,1 mm po 3-4 mm. Svojou štruktúrou pripomína ľadvinový nefrón. Jeho najdôležitejšou časťou je špeciálny kanál, ktorou sa vylučuje pot. Potné žľazy zabraňujú zadržiavaniu nadbytočnej vody, močoviny, solí a ďalších látok v organizme. Doktor Zalmanov bol toho názoru, že ak sa preliečia ľadviny a pečeň, čím sa zabezpečí prívod kyslíka ku všetkým tkanivám, a pridá sa vodoliečba a diéta, je možné sa zbaviť všetkých kožných ochorení, vrátane vrodených. Často krát sú za problémami alergického charakteru chyby v stravovacom režime, používanie nadmerného množstva bielkovinových produktov a umelých prísad. Ďalším faktorom vyvolávajúcim alergické reakcie pokožky bývajú kozmetické produkty Vážnu úlohu v dnešných časoch zohráva aj stresový faktor moderný farmakologický priemysel. Vonkajšia vrstva pokožky vďaka kyslému prostrediu ochraňuje hlbokú epidermu od prenikania cudzorodých látok, mikróbov, chemických látok K infekciám sú náchylné najmä tie oblasti pokožky, ktoré majú nižšiu kyslosť / vyššie PH 3.2-5.3/, napríklad podpazušie. Obrannú schopnosť pokožky podporuje činnosť potných a mazových žliaz.. v vrstve sa uskutočňujú procesy okysličovania, potrebné pre kyslosť prostredia. Preto je potrebné vziať do úvahy, dôležitosť zabezpečenia dostatočného prísunu kyslíka pre kožu pri liečbe kožných ochorení.

FUNKCIE POKOŽKY
Koža sa podieľa na všetkých typoch metabolizmu: bielkovín, tukov, sacharidov, vody aj soli. Ochranné vlastnosti pokožky podporujú celkovú imunitu organizmu. Pokožka plní až 80 % termoregulačných funkcií. Pokožka má absorpčné vlastnosti. Komunikuje s vonkajším prostredím, zabezpečuje výmenu produktov, absorbovanie kyslíka a uvoľňovanie oxidu uhličitého. Pokožkou dýchame. Experimentálne zistili, že zviera, umiestnené v atmosfére s oxidom uhličitým, alebo sírovodíkom zahynie, napriek tomu že bude mať hlavu v normálnej atmosfére. Je známy prípad úmrtia človeka natretého farebným lakom, ktoré po dlhšiu dobu bolo nechané na tele. Pri takomto upchatí kožných pórov nastáva spomalenie činnosti srdca, sťaženie dýchania, zníženie teploty tela. Smrť nastáva následkom kombinácie udusenia a poruchy Receptory v pokožke umožňujú vnímať bolesť, hmatovú a tepelnú stimuláciu. Pokožka úzko súvisí s funkciou všetkých orgánov, je veľmi citlivá na porušovanie ich funkcií. Je zrkadlom vnútorného prostredia.

PERIFÉRNY MOZOG
Pokožka a nervový systém vrátane mozgu, pochádzajú z rovnakého zárodočného tkaniva endodermu. Pokožka je vlastne gigantickým "periférnym mozgom", neúnavný strážcom, ktorý vždy upozorňuje a informuje mozog na každé nebezpečenstvo. Ako vonkajší kryt, pokožka chráni telo pred mechanickými, chemickými, tepelnými a biologickými škodlivými účinkami životného prostredia. Schopnosť kože zabrániť prenikaniu infekcie do organizmu je brilantná. Motorické receptory pokožky a svalových vlákien v hĺbke potných a mazových žliaz, prenášajú motorickými dráhami nervové podráždenie do zadných mozgomiešnych rohov. Psychológovia a neurológovia nepremýšľajú nad vzťahom medzi pokožkou a miechovými nervovými centrami. Oslabenie alebo vymiznutie diferencovaných hmatových vnemov býva sprevádzané výraznými zmenami psychiky. Skúmať stupeň plnenia krvi v určitých oblastiach kože, môžete nájsť zaujímavé vysvetlenie mnohých neurologických a psychiatrických porúch. Rozdiely v teplote a farbe rôznych častí kože môžu nájsť zaujímavé vysvetlenie pre mnohé neurologické a psychiatrické poruchy.

VYLUČOVANIE A POKOŽKA
Podľa zalmanovskej fyziológie narušenie kapilárnych endoteliálnych membrán hrá rozhodujúcu úlohu v rozvoji patológie epitelového tkaniva pokožky a podkožného tkaniva. Zalmanov zdôrazňoval význam orgánov a systémov vylučovania. Postupné a pravidelné odumieranie starých buniek a zrod nových, garantuje životaschopnosť organizmu, umožňuje postupnú obnovu, tkanív a orgánov. Produkty bunečného rozpadu prechádzajú krvou do ľadvín, pečene, pľúc a pokožky, kde sa vylučujú z organizmu. V priebehu 5 – 7 rokov sa všetky bunky organizmu/ až na neuróny, pri ktorých je schopná obnovy len časť cytoplazmy/, obnovujú rýchlosťou 5 – 7 mld buniek za deň. To znamená, že v priebehu 5 až 7 rokov sa všetky bunky organizmu obnovujú, znovu zrodia. V tomto procese hrajú nenahraditeľnú úlohu pečeň, ľadviny, črevá a pokožka. Doktor Zalmanov preto považoval za nemožnú lokálnu liečbu niektorej časti pokožky oddelenú od hlavných vylučovacích orgánov.

Spomalenie asimilácie vyvoláva stratu životných síl. Je zapríčinené nedostatkom kyslíka, živín, minerálov, hormónov, fermentov, ktoré sa dostávajú kapilárnou sieťou k bunkám. Spomalenie a blokovanie vylučovania splodín vyvoláva „autointoxikáciu“, sebaotravu - produktmi vlastnej činnosti buniek /zhromažďovanie močoviny, chloridu sodného, kalcia, žlči, bilirubínu, ptomaínov, odumretých erytrocytov alebo leukocytov.../ Prvotnou príčinou zhoršenia pravidelného a rytmického vstrebávania látok a spätného vylučovania odpadových produktov, je porucha mikrocirkulácie kapilárnej siete, na úrovni ktorej sa odohrávajú najdôležitejšie procesy látkovej výmeny.

ŽIVICA
V roku 1924 na 16. zjazde ruských chirurgov V.I. Nikiforov prednášal o pozitívnom účinku terpentínového oleja, zvlášť pri liečbe rán a anaeróbnych infekciách. V rokoch 1939-1940 Jakimov zistil, že živica sibírskej jedle, po zodpovedajúcom spracovaní, má silné antimikrobiálne účinky. Na Ukrajine v Severnej Bukovine sa dávno používa živica jedlí ako prostriedok na liečbu rán, popálenín, a iných problémov. Zistilo sa, že terpentínová silica a živicový olej pri použití na pokožku, podporujú zmeny celkovej reaktibility organizmu. Klingmuler používal injekcie živice podkožnou aplikáciou, čím dosahoval pozitívne výsledky pri chronickej furunkulóze, alebo obscesoch potných žliaz a uhrovitosti pokožky. Meyer preveroval metódu Klingmulera na 70 pacientoch. Získal výborné výsledky pri liečbe dermatóz, furunkulóz a pri silných omrzlinách na obnovu kapilárnej cirkulácie. Najväčším novátorom vo využití účinkov živice však bol veľký majster hydroterapie doktor Zalmanov. Receptúru kúpelí Zalmanova používali v 50. až 60. rokoch v Moskovskom inštitúte fyzioterapie a kurortológie, pri liečbe najrozličnejších ochorení. Na základe metodiky zalmanovovej hydroterapie bolo napísaných množstvo kandidátskych a doktorských dizertácií. Dnes jeho metódu objavíte vo švajčiarskych klinikách, ale našim balneológom jeho meno príliš veľa nenapovie.

CELULITÍDA
Celulitída je problémom nežného pohlavia. Týka sa pokožky bokov, sedacích svalov, stehien a niekedy aj predkolenia a predlaktia. Niekto tomu hovorí "ženské sekundárne pohlavné znaky". Väčšina lekárov celulitídu charakterizuje ako stagnáciu v tukovom tkanive, čo vedie k jeho degenerácii. Za príčinu vzniku „pomarančovej kôry“ sa považuje hlavne hormonálna nerovnováha, zlá kvalita tukov v potrave a stres. Prvé dve fázy celulitídy sú takmer neviditeľné a považujú sa za kozmetickú nedokonalosť. Hoci proces zadržiavania tekutín v tukovom tkanive už začal. Do medzibunkovej tekutiny sa uvoľňujú a hromadia tukové bunky. Stláčajú lymfatické uzliny, spomaľujú cirkuláciu tekutín a 60-70 percent kvapalín zostáva v tele, vzniká pocit opuchnutosti. Tlak vnútri tkaniva sa zvyšuje, blokuje sa posledná šanca na odtok. Zastavuje sa prísun kyslíka k bunkám a začína sa rozvíjať atrofia spojivového tkaniva. Pokožka v oblasti celulitídy sa stáva studenou a získava cyanotický odtieň. Najjednoduchšie je riešiť celulitídu v období prvých príznakov. Prvou podmienkou je normalizovať hmotnosť a zbaviť sa zlých návykov, najmä fajčenia. Nikotín provokuju zadržiavanie tekutín v tkanivách. Druhou podmienkou je aspoň 30 minút aktívneho cvičenia denne. Pohyb rozprúdi cirkuláciu tekutín okolo stagnujúcich tukových tkanív.Treťou podmienkou sú kúpele doktora Zalmanova. Terpény obsiahnuté v živici ľahko prenikajú pokožkou a dostávajú sa do kapilár, kde aktivizujú krvný obeh v hlbokých vrstvách pokožky. V dôsledku silného zvýšenia prietoku krvi, sa urýchľuje vylučovanie cholesterolu a prebytočného tuku. Účinok jedného kúpeľa účinkom prevyšuje dve hodiny intenzívneho cvičenia v posilňovni.

DRUHY ŽIVICOVÝCH ZMESÍ
Hlavnou účinnou látkou kúpeľov je upravená terpentínová živica ihličnatých stromov v koncentrácii 45% v bielej emulzii a 50% v žltej. Pre rýchle zotavenie pokožky sa striedajú biele a žlté kúpele. Žltá zmes obsahuje napríklad veľa pinénu, ktorý ľahko prenikajú pokožkou, rozpúšťa lipidy (tuky). Kyselina olejová, je silný prírodný antioxidant, ktorý preniká do každej bunky, stimuluje proces obnovy. Hydroxid sodný je schopný komunikovať s proteínmi nachádzajúcimi sa v koži, čo zlepšuje jej štruktúru. Biela kúpeľ s kyselinou salicylovou a detským mydlom zvyšuje stimulačný účinok živice a urýchľuje obnovu epidermy. Takisto má antibakteriálne účinky a pôsobí na sekréciu potných žliaz.

BIELA ŽIVICOVÁ ZMES spôsobuje rytmické sťahovanie a uvoľňovanie kapilár, mierne zvyšuje krvný tlak, nie je potopudná. Je dráždivejšia, zvyšuje tonus ciev. Má antiseptický účinok. Tonizuje a aktivuje procesy látkovej výmeny v bunkách, obnovuje ich životný potenciál. Zlepšuje výživu tkanív kyslíkom. Spomaľuje starnutie buniek pokožky.

ŽLTÁ ZMES – rozširuje kapiláry a urýchľuje vylučovanie patologických usadenín z kĺbov šliach, tkanív, zvyšuje teplotu, znižuje tlak krvi, prehlbuje dýchanie a vyvoláva silné vylučovanie potu. Otvára kapiláry. Žlté kúpele napomáhajú normalizovať metabolizmus v tkanivách. Intenzívna kapilarizácia pokožky spôsobuje jej hlbokú očistu a normalizáciu.

Použité zdroje: A. S. Zalmanov „Sekrety i mudrosť tela“ publikácie doktora Olega Mazura

Robert Urgela www.zivicovekupele.szm.com aoum@atlas.cz




Zaradený v rubrike: Zdravie (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 12140 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...

Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)