ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 25. júla 2024, meniny má Jakub , zajtra Anna, Hana 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 20.11.2007

PREČO MÁME KILÁ NAVYŠE? 3.časť – Keď nefunguje metabolizmus

Nezhodíte ani deko napriek dodržiavaniu diét a intenzívnemu športovaniu? Za nedostatočným metabolizmom sa môžu skrývať nielen poruchy trávenia, ale aj hormonálna disharmónia, najmä znížená činnosť štítnej žľazy.

Štítna žľaza výrazne ovplyvňuje metabolické procesy v tele. V  prípade jej nedostatočného fungovania môžeme naozaj držať diéty od výmyslu sveta s nulovým efektom. Hormóny jednoducho nepustia.

Naša rada Okrem potrebnej úpravy hormonálnej činnosti sa sústreďme na šetriacu stravu uľahčujúcu trávenie a podporujúcu rýchly metabolizmus. Najvhodnejšou je makrobiotika – veľa tepelne upravenej zeleniny, strukovín a obilovín, špeciálne zahrievacie korenia typu kari, škorice, klinčekov, kurkumy atď., naklíčené zrná a všetky druhy morských rias. So stravy zásadne vynechať výrobky zo živočíšnych bielkovín – najmä mäsa a mlieka.

TIPY NA POTRAVINY:

MORSKÉ RIASY V každom prípade zaraďte do jedálnička morské riasy. Dokážu na seba viazať ťažké kovy a rádioaktívne zlúčeniny a vylúčiť ich z tela von. Tým harmonizujú najmä hormonálny systém so štítnou žľazou, ktorý je najviac zaťažený spomínanými toxínmi. Navyše riasy dodávajú telu jód, ktorý je potrebný pre správnu činnosť štítnej žľazy.

ZÁZVOR
Na podporu trávenia vypite čerstvý strúhaný zázvor v pohári teplej vody. Taktiež ho čo najčastejšie zaraďujte aj v teplej kuchyni – vhodný je k mäsám, dusenej zelenine, do polievok a pod.

KAJENSKÉ KORENIE
Podporuje dobré trávenie, takže ho pridávajme do jedla častejšie ako inokedy (obsahuje ho aj kari korenie). Môžeme ho pridávať najmä do zeleninových jedál.

RYŽA NATURAL
Známa 36-dňová ryžová diéta zásobí telo najhodnotnejšími vitamínmi, najmä skupiny B, ktoré stimulujú našu psychiku a zabezpečujú duševnú sviežosť počas celej diéty. Diéta navyše pomáha upraviť metabolimus a znižuje nadváhu bez jo-jo efektu. Treba ju však prísne dodržiavať. (Ryžovú kúru uverejníme v najbižšom čase – pozn.redakcie)

Ďalšie doplňujúce recepty:

KRUŠINOVÝ ODVAR
Pomáha upraviť sníženú funkciu štítnej žľazy, čo následne pozitívne pôsobí na metabolizmus.
Ako na to: 10g vňate krušiny farbiarskej zalejeme 1 litrom studenej vody a necháme na miernom ohni variť 5 minút. Odvar nalejeme do uzatvárateľnej fľašky a dáme do chladničky. Uižívame popri diéte 1 polievkovú lyžicu 3x denne.

ZMES NA ÚPRAVU METABOLIZMU
Nasledovná zmes má výrazný pozitívny vplyv na zrýchlenie metabolizmu.
Potrebujeme: Kôru rašetliaka prečisťujúceho (môžeme zameniť za krušinu), koreň a vňať púpavy lekárskej, vňať fialky trojfarebnej.
Ako na to: Po čajovej lyžičke z každej byliny namočíme do 1 litra studenej vody a necháme 3 hodiny lúhovať. Potom privedieme do varu a odstavené necháme pod pokrievkou lúhovať 15 minút. Užívame 2 polievkové lyžice denne.

RYŽOVO-ZÁZVOROVÝ ODVAR
Metabolizmus môžeme okrem iného výrazne ovplyvniť aj ryžovým odvarom so zázvorom. Čím častejšie ho zaradíme do jedálnička, tým lepšie.
Potrebujeme:Pol šálky 100ml ryže, najlepšie nelúpanej natural guľatej, čerstvý zázvorový koreň, morské riasy podľa výberu (no nemusia byť – efekt s nimi je však pozitívnejší)
Ako na to: Opláchnutú ryžu zalejeme vodou a necháme cez noc stáť, aby voda do ryže vsiakla. Ráno ostatok vody vylejeme. Ryžu nasucho opražíme na miernom ohni až do zlatista a potom dáme do uzatvárateľnej nádoby. Na jednu porciu budeme vždy potrebovať čajovú lyžičku ryže a obielený kúsok zázvorového koreňa a trochu morských rias. Všetko povaríme v 2dl vody asi 5 minút a necháme odstáť. Scedené pijeme 2x denne.

ČO EŠTE MôŽEME UROBIŤ?

Je tiež vhodné vedieť, ktorá zo zložiek metabolizmu vám nefunguje – či je to metabolizumus živočíšnych tukov, živočíšnych bielkovín, sacharidov, jednoduchých cukrov, rastlinných bielkovín a či nie je prítomná aj porucha metabolizmu lepku. To všetko sa dá zistiť jednoduchým testom na EAV prístroji Salvia (viac pod článkom v Súvisiacich informáciách). Tak sa dá ešte viac úprava stravy nasmerovať k žiadanému výsledku, navyše je možné aj zistiť príčiny poruchy metabolizmu a následne ich riešiť detoxikáciou.autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 20789 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk

DIAGNOSTIKA EAV - PORUCHY METABOLIZMU A ICH PRÍČINY
EAV testom prostrednicvom prístroja SALVIA je možné vytestovať jednotlivé poruchy metabolizmu a ich príčinu, toxické zaťaženie organizmu konkrétnymi záťažami a následne ich aj riešiť prostredníctvom detoxikácie.<br>
Objednávky na tel. čísle <b>0904 361 286</b>.<br>
Bližšie informácie na <b>www.studiozdravia.info</b>
EAV testom prostrednicvom prístroja SALVIA je možné vytestovať jednotlivé poruchy metabolizmu a ich príčinu, toxické zaťaženie organizmu konkrétnymi záťažami a následne ich aj riešiť prostredníctvom detoxikácie.
Objednávky na tel. čísle 0904 361 286.
Bližšie informácie na www.studiozdravia.info


predplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)