ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 25. júla 2024, meniny má Jakub , zajtra Anna, Hana 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 5.12.2007

ČAS OČISTY HRUBÉHO ČREVA

Hrubé črevo je podľa TČM párovým orgánom pľúc. Čas jeho najväčšej aktivity pripadá na december. Preto je aj vhodný čas na jeho dôkladnú preventívnu očistu.

Spojnica pľúca – hrubé črevo sa dá pokladať za úplne zásadnú orgánovú dvojicu, pretože celý proces vstrebávania distribúcie energie začína práve tu – v spojení dychu a tráviacich procesov. Dcériným orgánom pľúc je teda podľa čínskej medicíny hrubé črevo. V praxi to znamená, že ľudia s vážnym ochorením pľúc by malo veľmi dôsledne sledovať stav svojho hrubého čreva. Platí to samozrejme aj opačne. Ložiska v hrubom čreve môžu existovať nezávisle na ložiskách v pľúcach, ale nezávisle na nich však nemôžu vzniknúť.

Pľúca ďalej ovplyvňujú stav hrubého čreva tým, že riadia distribúciu tekutiny v organizme a vytvárajú tak príliš suchý alebo príliš vodnatý črevný obsah (zápchy, hnačky). Slepé črevo a konečník sú však ovládané ešte pečeňou a ritný otvor slezinou, čo znamená, že zbaviť sa problémov s menovanými časťami čreva (napr. nadýmaní, hemoroidy) sa dá len vyčistením všetkých spolupôsobiacich orgánov.

Hrubé črevo je husto osídlené mikroflórou dochádza tu asi k 80% tráviacich procesov. Sú tu strávené predovšetkým živočíšne bielkoviny a tuky. Oblasť slepého čreva obsahuje najdôležitejší imunitný orgán – Peyerské plaky. Taktiež miazgový systém čreva a jeho sliznice sú imunitnými orgánmi.

Plocha čreva je obrovská: pri roztiahnutí všetkých záhybov čreva by sme dostali plochu rovnajúcu sa takmer polovici futbalového ihriska! Pri tak veľkej ploche pôsobí poškodenie črevnej sliznice chronické problémy v celom organizme. K porušeniu črevnej sliznice môže dôjsť niekoľkými spôsobmi: v detstve býva najčastejšia potravinová alergia (kravské mlieko, biela pšeničná múka, vajce), neskôr potom lieky, obzvlášť antibiotiká a konečne strava s nedostatkom minerálov a vitamínov. Tento povrchový zápal črevnej sliznice obvykle nemáva žiadne vonkajšie prejavy, ale o to je nebezpečnejší.
Funkcia črevnej steny okrem iného spočíva v tom, že oddeľuje znesiteľné od neznesiteľného. Poškodenie črevnej sliznice (zápal, divertikly – výchlipky, dysbióza – premnoženie nežiaducich organizmov) znamená, že orgán prestáva plniť svoje úlohy. Výsledkom je znížená priepustnosť čreva a PROBLÉMY CELÉHO ORGANIZMU. Jednotlivé choroby a problémy sa nedá izolovať, pretože organizmus funguje ako celok.

Veľkým problémom v čreve sú zvyšky nestrávenej potravy, ktoré sa ukladajú v črevných záhyboch. Vytvárajú tam zátky, ktoré môžu v organizme pretrvávať celé roky. Tieto zátky ukrývajú celé kolónie pliesní, vírov a baktérií, ktoré sú tak stálym zdrojom otravy organizmu. Ďalej tieto vyschnuté zvyšky jedla vytláčajú zo svojich miest okolité orgány, tlačia hlavne na bránicu – dýchací sval, močové a pohlavné orgány. Nie je výnimkou nájsť u ľudí niekoľko kilogramov takýchto zvyškov.

Infekčné ložiská v čreve mávajú obal z tukov, mliečnych hlienov, cholesterolu, nestrávených zvyškov potravy. Sú uložené buď priamo v záhyboch čreva alebo podsliznične. Pri mechanických očistách čreva sa dá vidieť vychádzať stovky črevných kameňov rôznej veľkosti, napr. pri hydro-colon-terapii boli nájdené zvyšky igelitu, alobal, semienka z exotického ovocia, konzumovaného pre rokmi. Tieto ložiská nepretržite chŕlia do organizmu toxíny, ktoré sa môžu dostávať do stien ciev, žíl, do kĺbov, ľadvín, na kožu, do dýchacieho traktu, lymfatického systému, močového a gynekologického systému, do centrálneho nervového systému.

Najhorším dôsledkom črevnej dysbiózy býva porucha trávenia tukov a živočíšnych bielkovín. Z vyššie uvedených látok totiž vznikajú tzv. črevné karcinogény, ktoré sú zásadným pôvodcom každého onkologického ochorenia. V spojení s pečeňou, žlčníkom a slezinou tak vznikajú poruchy v nervovom systéme čreva a následne k nedostatočnému alebo prílišnému pohybu jeho steny (hnačky, dráždivý tračník, zápchy).

Východný lekár hodnotil kvalitu čreva podľa pevnosti pier, predovšetkým podľa dolnej pery, podľa vačkov pod očami, podľa stuhnutosti krčnej chrbtice a podľa napätia svalov medzi palcom a ukazovákom. Emočné prejavy nerovnováhy okruhu pľúc a hrubého čreva sú depresívne stavy, smútok, podceňovanie, nedôvera o vlastné sily. Nie náhodou tieto prejavy prichádzajú vo väčšej miere v dobe jesene, ktorá je podľa čínskej medicíny priradená k zmienenému okruhu.

Črevo oslabuje a poškodzuje:

  typicky česká strava, bohatá na živočíšne tuky, smotanu, mlieko, múku
 • stres, psychické záťaže
 • vedľajšie účinky liekov, antibiotík, injekcií
 • soľ, hlavne pri dosáľaní na tanieri
 • nedostatok vitamínov, najmä vitamín C
 • prejedanie, obzvlášť po 50. roku života
 • častá konzumácia kysnutého cesta
Črevo posilňuje a chráni:
 • ľahká strava bohatá na zeleninu, vlákninu
 • vyvážený pitný režim
 • dostatočný prísun ovocia a zeleniny (vhodné sú ovocné a zeleninové šťavy)
 • cesnak je ochrancom črevného prostredia
 • sladkovodná riasa Chlorella
 • semená indického skorocelu Psyllium


autor článku: Ivana Batůšková (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Očista organizmu (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 34492 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk

Cielený detoxikačný balíček pri problémoch s hrubým črevom ČREVNÉ PROBLÉMY
Detoxikačný balíček ČREVNÉ PROBLÉMY z výskumu MUDr. Josefa JOnáša, je zameraný na dôkladnú očistu črevného traktu nielen pri problémoch s črevami, ale aj v rámci prevencie pred ochoreniami hrubého čreva, ktoré sú v súčasnosti jedným z najčastejších civilizačných ochorení. Objednať si ho môžete cen on-line obchod na www.studiozdravia.info alebo priamo na tel. čísle 0904 361 286.
Detoxikačný balíček ČREVNÉ PROBLÉMY z výskumu MUDr. Josefa JOnáša, je zameraný na dôkladnú očistu črevného traktu nielen pri problémoch s črevami, ale aj v rámci prevencie pred ochoreniami hrubého čreva, ktoré sú v súčasnosti jedným z najčastejších civilizačných ochorení. Objednať si ho môžete cen on-line obchod na www.studiozdravia.info alebo priamo na tel. čísle 0904 361 286.


predplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)