ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Soňa , zajtra Miroslav 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 6.9.2010

MALÁ ŠKOLA DETOXIKÁCIE: SLEZINA A JEJ VPLYV NA TRÁVENIE

Slezina je podľa TČM materským orgánom pre žalúdok, pankreas, hormonálny systém a ostatné súvisiace orgány. Aj keď je slezina ako orgán v klasickej medicíne často prehliadaný, skryté záťaže na ňom môžu spúšťať veľmi veľa zdravotných problémov

Slezina je prakticky zaradená do imunitného systému a jej najhlavnejšou funkciou je likvidácia odumierajúcich krvných elementov. Infekčné ložiská vznikajúce v slezine majú obyčajne obal z hlienu, na ktorom sa podieľa predovšetkým cukor. Nachádzame však aj hlieny vznikajúce z múky a mliečnych metabolitov. Takže najmä nadmerná konzumácia sladkostí a sacharidov či mlieka a syrov výrazne zahlieňuje tento orgán. Infekcie v ložiskách môžu byť rôzneho druhu, neexistujú žiadne špecifické.

ŽALÚDOK A PANKREAS
Dcérskymi orgánmi sleziny sú žalúdok a pankreas. Potvrdenou zásadou je, že infekčné ložiská (miniatúrne zhluky mikroorganizmov obalených v hliene a masívne produkujúcich toxíny) vznikajú najprv v materských orgánoch. V žalúdku ani pankrease sa preto nikdy nebudú vytvárať infekčné ložiská, ak nie sú najprv v slezine. Toto pravidlo má veľmi značné dopady, pretože opakované infekcie helikobakterom či borreliové infekcie žalúdka a zápaly sliznice vrátane žalúdočných vredov, neustále recidivujú preto, že neliečime materské ložisko v slezine.
V žalúdku sa tiež môžu nachádzať ťažké kovy, chemikálie, pesticídy. V dôsledku väčšieho množstva amalgámových výplní v ústach sa prítomná ortuť môže usadzovať v žalúdočnej sliznici a spôsobovať zápaly.

Obdobný proces nastáva aj u pankreasu – podžalúdkovej žľazy či slinivky, najmä zasahuje enzymatickú funkciu tohto orgánu. Vznikajú poruchy produkcie tráviacich enzýmov s následnými ťažkosťami pri metabolizme určitých zložiek potravy – či už sacharidov, cukrov, bielkovín alebo tukov. Následne sa tieto ukladajú v organizme a zaťažujú ho. Veľmi častým býva napríklad skrytá porucha metabolizmu lepku, ktorý následne spôsobuje poškodenie tenkého čreva a ukladanie jeho neurotoxického metabolitu – gliadínu v tkanivách a najmä nervovom systéme.

Slezina však neovláda tzv. beta bunky – Langerhalsove ostrovčeky, ktoré produkujú inzulín, nakoľko tieto sú pod priamym vplyvom toxínov z pečene. Napokon žalúdok i pankreas sú tiež veľmi citlivé na toxíny a tiež vírusy z oblasti pečene, takže sa môžeme stretnúť aj s ochoreniami a poruchami žalúdka a pankreasu aj bez prítomnosti infekčných ložísk priamo v nich. Objavíme v nich však toxíny z ložísk vznikajúcich v pečeni a žlčníku.

TENKÉ ČREVO
Slezina ovláda aj dvanástnik. Je to dôležitý tráviaci ale aj energetický orgán. Staroveké medicíny považovali dvanástnik za centrum energie Hara, ktorá súži ako generátor telesnej energie. Vzniká z potravy ako čistá energia čchi. Pokiaľ nie je organizmus schopný získavať čchi zo stravy (vplyvom oslabenej funkcie dvanástnika), môže človek trpieť pocitmi slabosti, asténie. Slezina ovláda aj ďalšie časti tenkého čreva – lačník a bedrovník (jejunum a ileum). Predovšetkým v ileu sa vstrebávajú niektoré výživné látky a celý rad vitamínov a minerálov. Pri výskytu ložiska v tejto časti tenkého čreva sa nielen zhorší vstrebávanie živín – človek je vychudnutý a nemôže pribrať napriek nadmernej konzumácii, ale môže naopak dôjsť aj k nadmernému priberaniu.
Ešte väčším problémom pri postihnutí ilea je chronický nedostatok vitamínu B, ktorý má za následok chybné fungovanie nervovej sústavy. Dotyčný človek nedokáže vstrebávať z jedla vitamíny skupiny B. V rovnakej časti čreva sa vstrebávajú aj minerálne látky ako horčík alebo železo. Neschopnosť vstrebať ich vyvoláva niektoré druhy anémií, predovšetkým tzv. hypochromných. Nedostatok horčíka môže viesť k poruchám metabolizmu vápnika, ku kŕčom, poruchám srdcového rytmu i ku zvýšenej nervovej a nervovo-svalovej dráždivosti.

ÚSTNA DUTINA
Slezina vyvoláva i vznik ložísk v orgánoch hornej časti zažívacieho ústrojenstva – v ústnej dutine ďasnách, slizniciach ústnej dutiny a jazyku. Zaťaženie týchto tkanív môže mať negatívny dopad na stav zubov - najmä kazivosť, zápalové ložiská po zubami a tiež vznik paradentózy.

Vytvorenie ložísk v slezine má teda za následok zníženie imunitnej schopnosti spomínaných orgánov a tkanív, čím dochádza k následnému hromadeniu toxínov aj zo životného prostredia a tiež vzniku chronických infekcií a tiež často aj autoimunitných reakcií.


SPÔSOBY DETOXIKÁCIE:

Slezinu a žalúdok zbaví infekčných ložísk preparát z radu JOALIS – VELIEN HELP.
Detoxikácia ďalších podriadených orgánov okruhu sleziny od infekčných ložísk sa robí preparátom VELIEN DREN – detoxikuje pankreas, časti tenkého čreva lačník a bedrovník, ale aj orgány, ktoré nepatria k tráviacim, ale spadajú pod vplyv sleziny (budeme sa im venovať v iných častiach seriálu) – hormonálny systém, štítna žľaza, dreň nadobličiek atď.
Pri problémoch s tráviacimi orgánmi pod vplyvom sleziny musíme použiť kombináciu oboch preparátov – teda odstrániť aj ložiská v slezine, ktoré by mohli opätovne spôsobiť recidívu ochorenia či zdravotných problémov.

Veľmi časté zaťaženie helikobakterom zvládneme pridaním preparátu z radu JOALIS HELICOB ku základnej kombinácii (VELIEN DREN, VELIEN HELP), ktorý stimuluje imunitné bunky proti tejto baktérii.
Výrazné a dlhodobé zaťaženie žalúdka môžeme sanovať aj pridaním preparátu GASTEX, pri zaťažení pankreasu pomôže PANKREA DREN, musíme však myslieť aj na vplyv toxínov z pečene – často pomôže HEPAR v kombinácii s LIVER HELPOM a LIVER DRENOM.
Vždy však musíme myslieť na elimináciu mikrobiálnych záťaží uvoľňujúcich sa z rozrušovaných infekčných ložísk: použijeme NO BACTER (pri bakteriálnej záťaži) alebo ANTIVIR (pri vírusovej záťaži), prípadne SPIROBOR pri borreliovej záťaži.
. Pri amalgámových plombách môžeme preventívne použiť ANTIMETAL.

Ústnu dutinu pri problémoch detoxikujeme preparátom ORO DREN , opäť v kombinácii zo základným preparátom na očistu materského orgánu VELIEN HELP a veľmi vhodný je NO BACTER.

Dvanástnik detoxikujeme prostredníctvom preparátu COR DREN – aj keď patrí medzi tráviace orgány ovplyvňované slezinou, spadá najmä do pôsobnosti materského orgánu - srdca. Pri problémoch s dvanástnikom je preto potrebné odstrániť aj infekčné ložiská zo srdca - robí sa kombináciou COR DREN + COR HELP + cielené antimikrobiálne preparáty.


VHODNÉ PREVENTÍVNE A CIELENÉ DETOXIKAČNÉ BALÍČKY:

  • Joalis - Neskoré leto – čas okruhu sleziny– preventívny detoxikačný balíček na očistu sleziny, žalúdka, pankreasu a ústnej dutiny – podľa princípov tradičnej čínskej medicíny
  • Joalis – ŽALÚDOK – cielený detoxikačný balíček pri problémoch so žalúdkom, pankreasom a žalúdočných neurózach
  • Joalis – JAR – čas pečeňového okruhu preventívny detoxikačný balíček na očistu pečene a žlčníka, ktoré často toxicky zaťažujú orgány tráviaceho traktu spadajúceho pod vplyv sleziny
  • Joalis RESCUE 1 a RESCUE 2 – preventívne detoxikačné balíčky, ktoré sa odporúčajú zaradiť do kúry pri dlhodobých a opakujúcich sa chronických problémoch so žalúdkom a trávením
  • BIOHARMONI 1 a BIOHARMONI 2 – preventívne detoxikačné balíčky, ktorými je vhodné doriešiť očistu organizmu po odstránení zdravotných problémov či ochorenia. V rámci prevencie je možné zaradiť ich ako prvé a potom následne cielene riešiť ešte nedoriešené orgány a záťaže – podľa výsledkov merania v detoxikačnom centre.

VHODNÝ ČAS NA OČISTU ORGÁNOV OKRUHU SLEZINY:

Podľa ročných období: najvhodnejší čas je v mesiacoch september a október, v čase ich najväčšej aktivity

Podľa lunárneho kalendára: pre zmäkčovanie, odstraňovanie nánosov a usadenín – v dňoch, kedy organizmus dobre vstrebáva živiny a vodu – v 2. a 3. lunárnej fáze

Všeobecne priaznivé dni pri vyplavovanie uvoľnených toxínov a nánosov metabolitov: 2. a 4. lunárna fáza, kedy sa organizmus rozširuje.

Podľa astrologického vplyvu: dni Panny a Raka v 2. a 4. lunárnej fáze alebo pri ubúdajúcom Mesiaci.


NAJVHODNEJŠIE DNI NA REGENERÁCIU A POSILNENIE:

  • Špeciálne dni Panny a Raka v 1. a 3. lunárnej fáze, alebo pri pribúdajúcom Mesiaci
  • Všeobecne 1. a 3. lunárna fáza, kedy sa dobre vstrebávajú živiny
  • Mesiace september a október, kedy sú orgány okruhu sleziny v aktivite podľa ročných období
Uvedené detoxikačné postupy nenahradzujú lekárske ošetrenie.

ZDROJ: MUDr. Josef Jonáš: Praktická príručka detoxikácie

Preložila, upravila a o najnovšie poznatky doplnila: Daniela Kellerová


autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Detoxikačná medicína (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 83380 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív redakcie
C - dvanástnik, A - pankreas, B - slezina

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)