ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 25. júla 2024, meniny má Jakub , zajtra Anna, Hana 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 21.3.2007

AKO VYZRIEŤ NAD SENNOU NÁDCHOU

Medzi časté problémy v jarných mesiacoch patria aj alergie najmä na kvitnúce kvety a trávy. Kýchanie, slzenie a svrbenie očí, no i slizníc v nosohltane nie je nič príjemné. Skúsme si pomôcť domácimi prostriedkami.

SLANÝ VÝPLACH NOSA
Výplachy odstraňujú peľ, ktorý sa zachytáva v slizniciach nosa a tým zmierňuje problémy.
Potrebujeme: Na výplachy sú vhodné nosné sprchy alebo špeciálne preplachovacie kanvičky, ktoré bežne dostať v lekárňach.
Ako na to: Soľný roztok si pripravíme z deviatich gramov soli na liter vlažnej vody (nikdy nie menej, nižšie koncentrácie v nose pália). Soľný roztok potom nalejeme do preplachovacej kanvičky. Hrdielko nosnej kanvičky priložíme k nosnej dierke tak, že ju tesne uzaviera. Hlavu mierne predkloníme a skloníme nabok. Voda preteká cez nosnú priehradku do druhej nosnej dierky a vyteká von. Dýchame pritom otvorenými ústami. Soľný roztok využijeme aj ako kloktadlo pri svrbení v hrdle.

PODPORNÝ ČAJ
Pri alergických prejavoch je potrebné posilniť aj látkovú výmenu. Preto v sezóne pime čaj na jej podporu
Potrebujeme: 50g semena pestreca mariánskeho, 40g vňate zemežlče, po 30g vňate repíka a koreňa lastovičníka, po 20g koreňa púpavy, čakanky a vňate ľubovníka
Ako na to: Byliny zmiešame do zmesi, ale bez semena pestreca mariánskeho, ten pridávame nadrobno potlčený zvlášť po kávovej lyžičke na jednu dávku. Dve polievkové lyžice bylinnej zmesi zalejeme 3/4litrom vriacej vody a necháme lúhovať prikryté asi 20 minút. Precedené pijeme 3x denne 20 minút pred jedlom.

STRIEDAVÁ SPRCHA
Pri záchvate sennej nádchy je vhodná striedavá sprcha na oblasť kolien. Sprchu začneme na pravom nárte; prúd vody vedieme dva až trikrát od päty k špičke, potom po vonkajšej strane nohy smerom ku kolenu, nad kolenom necháme na chvíľu sprchu prúdiť a potom ju vediem po vnútornej strane späť k päte. Opakujeme a striedame pritom studenú s teplou vodou – 30 sekúnd teplá voda, 15 sekúnd studená atď. To isté platí pre ľavú nohu. Pomôže aj studená sprcha ramien. Začneme na chrbte pravej ruky, pokračujeme po pravom ramene smerom hore, tam 5 sekúnd vytrváme a potom pokračujeme po vnútornej strane ramena smerom dolu k prstom. Ruky vystriedame.

PROTIALERGICKÁ ZMES
Pri väčšine alergických prejavoch prináša úľavu, no alergie samozrejme nelieči
Potrebujeme: 50g vňate zlatobyle obyčajnej, 30g vňate ľubovníka, 40g vňate žihľavy, 20 g puškvorca a 20g koreňa nátržníka vzpriameného.
Ako na to: Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Nálev pijeme 4x denne pred jedlom po šálke.

Výživa pri sennej nádche
  • Pri alergických reakciách je potrebné zvýšiť prísun vitamínu C – je to najsilnejšie prírodné antihistaminikum. Zamedzuje vylučovanie histamínu (bielkovinovej molekuly), ktorý vyvoláva zápaly a opuchy
  • Na zmiernenie alergií je vhodná vegánska diéta – bez mäsa, rýb, hydiny, vajec a mlieka
  • Medzi potraviny s protizápalovými a protialergickými účinkami patrí hlávkový šalát, karotka, reďkev, cibuľa, zeler, kapusta, karfiol, brokolica, uhorky, repa a všetky druhy fazule okrem sóje
  • Vhodné je vynechať zo stravy zemiaky, jablká a citrusové plody
  • Zaraďme do stravy bobuľové ovocie každého druhu, slivky, broskyne
Reflexná terapia
Na zmiernenie alergických prejavov stimulujeme reflexné plôšky sleziny a pečene na nohách a rukách

Akupresúra
Prejavy alergickej nádchy potlačíme tak, že oba ukazováky priložíme na miesto, kde sa opierajú okuliare. Energicky tieto body masírujeme až do bolesti asi minútu. Ďalšiu minútu takto masírujeme bod medzi obočím. Potom priložíme palce na vnútorné konce obočia a 1 minútu masírujeme. Masáž zakončíme na bode medzi nosom a hornou perou – je to na bolesť citlivý bod. Masírujeme taktiež 1 minútu.

Náš tip:
Pri alergiách na roztoče existuje veľmi jednoduchá a praktická rada, ako sa zbaviť ich prítomnosti aspoň z matracov a perín či vankúšov. Matrace či periny a inú posteľnú bielizeň navlečieme do veľkého igelitového vreca, naformujeme jeho hrdlo na ústie trubice silného vysávača (aspoň 1kW výkon). Vysatím vytvoríme vákuum, pri ktorom roztoče vlastným pretlakom prasknú. Mali by sme mať od nich pokoj približne mesiac.


autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 13109 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)