ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 25. júla 2024, meniny má Jakub , zajtra Anna, Hana 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 11.3.2011

JARNÁ OČISTA – DETOXIKÁCIA TELA A PÔST

Čas jari je významný a priam núti k prevedeniu očistného pôstu. Náš organizmus začína odpovedať na zmenu ročného obdobia uvoľňovaním cudzorodých látok teda toxínov a slizu

Ak podporíme tento proces prečisťujúcou stravou, môžeme dosiahnuť hlbokú očistu, čo nás priblíži k dosiahnutiu optimálneho zdravia. Počas dlhej zimy sme jedli ťažké jedlá a teraz, v čase obnovy, kedy vidíme pučať zeleň, nás občerství vyčistenie a odľahčenie tela. Pokiaľ budete držať pôst po prvýkrát, je dobré si vybrať jednoduchý návod, akým je pôst o jarnej rovnodennosti, diéta s citrónovou šťavou alebo pôst na jablkách, pokiaľ nezistíte, ako bude vaše telo reagovať.

V tradičných liečebných systémoch Číny a domorodých Američanov sú pečeň a žlčník dva spojené orgány, ktoré jar posilňuje a mali by byť v túto dobu prečistené. Ak ich chcete udržovať v dobrom stave, ponúka sa tu rad pôstov od tých najjednoduchších po obtiažnejšie a časovo náročnejšie; hoci je výhodné previesť v túto dobu akýkoľvek pôst, najlepšie sú tie na pečeň a na žlčník. Púpava, na začiatku jari nežne zelená, je cenná pre svoje regeneračné účinky na oba orgány, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri trávení a spracovaní mnohých látok, ktoré skonzumujeme.

Pôst o jarnej rovnodennosti (20.3.2010)
Pri tomto jednoduchom pôste založenom na čínskom systéme piatich prvkov je všetko ovocie a zelenina tohto obdobia vhodná na povzbudenie tela k očiste a vylučovaniu. Vyberajte z potravín nižšie uvedených tie, ktoré sa dajú dostať na vašom miestnom trhu. Trhy s čerstvou zeleninou a ovocím často ponúkajú čerstvé listy púpavy, rovnako ako aj čerstvý petržlen. To sú výborné jarné bylinky, ktoré v malých množstvách pridávame do šťavy vylisovanej z jabĺk alebo zeleniny. Potraviny môžete konzumovať v pevnom či tekutom stave, takže ide o ľahkú záležitosť.
Trojdňový pôst pomáha telu zbaviť sa toxínov, päťdenný naštartuje ozdravný proces a desaťdňový kompletne prečistí a obnoví váš krvný obeh. Je výhodné podstúpiť desaťdňový dvakrát ročne – raz na jar a raz na jeseň.

Rozsah pôstu: 3-10 dní
8. až 12. hodina: kiwi, pomaranč, limetka, citrón, jablko, jablčná šťava (nesladená), jablčný mušt; čistá voda a bylinné čaje
12. až 20. hodina: chren, repa, brokolica, hlávkový šalát, kapusta, karotka, karfiol, púpavové listy, cesnak, listová zelenina, olivový olej, petržlen, paštrnák, zemiaky v šupke, klíčky; čistá voda a bylinné čaje.

Zelenina môže byť surová, dusená, pečená, ochutená zálievkou z olivového oleja, cesnaku a petržlenu. Najlepšie je mať na jedálničku kombináciu surovej a varenej zeleniny, aby sa telu dodali živé enzýmy na riadne trávenie.

Rozpustenie žlčníkových kameňov
Pokiaľ potrebujete a prajete si vyčistiť žlčník, doplňte vyššie uvedenú diétu o vypitie litra (denná dávka) čerstvo vylisovanej šťavy z jabĺk. Kyselina jablčná obsiahnutá v šťave rozpúšťa žlčové kamene, je však potrebné poznamenať, že sa nachádza prevažne v šupke. Šiesty deň vynecháte obed a o 18. vypijete pohár teplej vody, v ktorej ste rozpustili 1 čajovú lyžičku epsomskej soli (Glauberova soľ, Horká – magnéziová soľ) a pridali trocha šťavy z citrusov. To isté zopakujte o 20. hodine. O 22. hodine si urobte koktail z 12 dkg olivového oleja a rovnakého množstva horúcej čerstvo vymačkanej citrónovej šťavy. Poriadne potrepte a vypite. Hneď potom si ľahnite na 30 minút do postele na pravý bok. Ráno z vás vyjdú zelené kamene vo veľkosti od zrnka piesku po veľkosť nechtu na palci. Nebudete nič cítiť a možno budete prekvapení stavom svojho žlčníka.

Jedálniček na ukončenie pôstu
Je založený na vyššie uvedenej diéte s tým, že do zoznamu potravín pribúdajú obilniny ako jačmeň, pšenica, proso a žito. Pokiaľ chcete, jedzte biely jogurt ochutený výťažkami či korením vanilky, kozí tvaroh, raz za týždeň kurence, morčacie mäso najlepšie z voľného chovu alebo ryby.

Jablčná diéta Edgara Cayca
Obdobie: jar
Rozsah: 3 dni
V tomto pôste prevzatom z knihy Edgara Cayca: Sprievodca zdravím, sa jedia celé jablká. Ide o veľmi jednoduchú a pritom vynikajúcu očistu celého organizmu. Rovnako veľmi osviežuje a človek žasne, ako mu robí dobre. Odporúča sa konzumovať organicky pestované červené a žlté jablká. Žlté obsahujú najviac pektínu, ktorý pomáha znižovať cholesterol. Túto očistnú diétu môžete držať po 2 až 3 mesiace a to vždy jedenkrát za mesiac; prečistí celý tráviaci trakt, pečeň, obličky a všeobecne celé telo. Odporúčané odrody zahrňujú Jonatány, Rubíny, Bohemia, Golden Delicius, Double Red, Melrose, Gala, zrelé James Grieve, ale vyberajte podľa chuti a najmä farby.
Počas troch týždňov nejedzte nič iné len jablká. Pokiaľ ste zvyknutí na kávu, môžete ju piť, avšak bez mlieka či smotany, nejde dokopy s jablkami. Pite veľa čistej vody. Štvrtý deň ráno vypite 2 polievkové lyžice olivového oleja.

Diéta s citrónovou šťavou
Diéta je prebratá z receptu Majster očisty, ktorého autorom je v Spojených štátoch Stanley Burroughs. Jednoduchá očista ponecháva dosť energie dokonca aj na náročné pracovné podmienky. Citrón a limetky blahodarne pôsobia na pečeň a veľmi dobre prečisťujú telo. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, draslíka a ďalších minerálov, majú aj adstringentné účinky – sťahujú a posilňujú tkanivá, čím uvoľňujú toxíny z hlbín tkanív a orgánov.
Kajenské korenie, zvláštna odroda čili papričky, napomáha očiste krvi, uvoľňuje jedy a hlieny a zahrieva telo.
Javorový sirup dodáva energiu, je chuťovo výborný a naviac plný minerálov.
Podľa tohto návodu sa rozpúšťajú a likvidujú všetky typy tukových tkanív, u väčšiny ľudí v množstve až 1kg denne a to bez škodlivých vedľajších účinkov. Všetky choroby typov virózy, astmy, sennej nádchy, zápalu dutín, problémov s prieduškami a nádchou sa rýchlo rozpúšťajú a likvidujú, takže vás prestanú trápiť rôzne alergie, ktoré spôsobujú dýchacie problémy alebo upchanie dutín. Taktiež cholesterol uložený v cievach a žilách sa vďaka mocnému účinku citrónovej diéty uvoľňuje z tela. Spolu s prečistením tela môžu zmiznúť i kožné problémy.

Suroviny : Čistá voda (teplá či studená) - 1 šálka
Čerstvá šťava z citrónov alebo limetky - 2 polievkové lyžice
Kajenské korenie - podľa chuti
Javorový sirup - 1 až 2 polievkové lyžice

Účel
• Uvoľniť upchanie akejkoľvek časti vášho tela
• Vyčistiť pečeň a zažívací trakt
• Prečistiť žlazy a bunky celého tela
• Zamedziť, aby sa v kĺboch a svaloch ukladali akékoľvek odpady a zatvrdlé látky
• Uvoľniť tlak a podráždenie nervov, tepien a žíl
• Ozdraviť krv
• Udržať mladosť a pružnosť tkanív bez ohľadu na vás vek

Odporúča sa držať uvedenú diétu minimálne 10 dní; obsahuje všetky výživné látky, ktoré potrebujeme. Pozor, nie je prípustné nahradiť javorový sirup medom alebo iným sladidlom.
Citrónovú šťavu pijeme behom dňa vždy, keď pociťujeme hlad alebo smäd, denná dávka by mala byť minimálne 6 šálok. Množstvo ingrediencií možno upraviť tak, aby vyhovovali vašej chuti. Nemá sa jesť žiadna pevná strava, je avšak dôležité udržovať v práci črevá, aby sa vylučovali jedy. Vynikajúcim doplnkom sú preto vnútorné preplachy a vnútorné kúpele.

Jedálniček pri ukončení pôstu
Prvý a druhý deň: čerstvú šťavu z pomaranča v množstve cca 240g popíjať podľa chuti behom dňa, aby sa zažívací systém pripravil na príjem potravy. Šťava môže byť nahradená vodou.
Tretí deň: ráno pomarančovú šťavu. Na obed čerstvé ovocie, na večeru šalát z čerstvého ovocia alebo zeleniny. Ďalší deň už môžete jesť normálne.

Bylinný čaj pre jarný pôst
Denne šálok čaju z kôry sasafrasu belavého (Sassafras albidum), užívaný po niekoľko týždňov pomôže k očiste celého organizmu. O sasafrase je známe že čistí krv, pečeň, žľazy, žalúdok, pľúca, pokožku a kĺby. Pokiaľ sa používa vnútorne i vonkajšie, uľahčuje od alergií a vyrážok, reumatizmu a artritídy, sasafras má príjemnú chuť, ale mal by sa užívať v malých dávkach.
(pozn prekladatela – u nás nahradený bobkový list)

Suroviny:
Kôra sasfrasu - 1 čajová lyžička
Čistá voda 5 šálok
Klinček - 5ks
Čerstvý lusk vanilky - cca 2,5 cm
Čaj kukiča alebo lapacho - 1 polievková lyžica
Mäta prieporná - 1 polievková lyžica
Praslička - 1 polievková lyžica

V sklenenom alebo nerezovom hrnci varte 10 až 15 minút na miernom ohni prvých 5 ingrediencií, potom odstavte, pridajte mätu a prasličku, priklopte a nechajte ďalších 15 až 20 minút lúhovať. Potom preceďte a vypite.ZDROJ: Carrie L´esperance: Detoxikace podle ročních období (Fontána 2009)
Zaradený v rubrike: Očista organizmu (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 43518 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)