ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 28. marca 2024, meniny má Soňa , zajtra Miroslav 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 22.4.2007

MED AKO LIEK – VNÚTORNE I NA TELO

Už po tisícročia používa ľudstvo včelie produkty ako potraviny a aj ako lieky. O účinkoch medu na zdravie človeka sa toho za ten čas popísalo neúrekom. Vieme však o jeho využití naozaj všetko?

Zloženie medu je dnes viac-menej známe. Obsahuje dôležité uhľohydráty, hroznový a ovocný cukor, sladový cukor, proteíny, organické kyseliny a mliečny cukor. Obsahuje tiež dôležité vitamíny, predovšetkým rady B, enzýmy, minerály a stopové prvky. Tmavé medy sú bohatšie na meď, železo a mangán. Okrem toho med obsahuje estrogén, peľové zrnká a antibiotické účinné látky. Ako celok však pôsobí na viac chorôb než je súčet jeho jednotlivých súčastí.

Liečivé účinky medu:
  • detoxikačné a protizápalové účinky
  • podporuje tvorbu energie
  • močopudné a ľahké laxatívne účinky
  • podporuje trávenie a vstrebávanie potravín
  • priaznivé účinky na príjem vápnika do organizmu
  • tlmí kašeľ
  • upokojuje
Domáce využitie:

Ľudová medicína používa med najmä proti kašľu, upchatému nosu, nočnému pomočovaniu detí, ale aj pri nechutenstve a chorobnom chudnutí.

Na nespavosť sa odporúča lyžica medu hodinu pred spaním. Upokojí a lepšie navodí spánok.

Medový roztok pri otravách – 2 lyžice na 2 dl vody každú pol hodinu alebo pri akútnej otrave rýchle vypitie niekoľkých pohárov medového roztoku – je účinným prostriedkom na záchranu života a pečene pri rozličných otravách priemyselnými jedmi, hubami, hadím jedom apod. Vysvetľuje sa to tým, že krv otrávených osôb stráca najväčšiu časť glukózy (hroznového cukru), ktorá sa medom nahrádza. Samozrejme, spolupôsobia tu aj ďalšie látky obsiahnuté v mede, a tak chránia pečeň pred zničením. Tento roztok môžeme s úspechom použiť aj ako kúru pri hnačke.

Po nadmernom požití alkoholu vám 125 g medu pomôže rýchlo vytriezvieť. Fruktóza (ovocný cukor) v ňom obsiahnutá pomáha spaľovať alkohol.

Pri čiernom kašli, ak sa začne liečiť v začiatočnom štádiu medovým sirupom (3x denne), choroba rýchlo ustúpi. Pokrájanú cibuľu varíme 1 hodinu a do odvaru vychladnutého na 45 stupňov Celzia vmiešame med od včelára, najlepšie lipový.

Pri ochorení žalúdka, čriev, ale aj pečene sa odporúča piť med so sójovým resp. mandľovým mliekom

Detoxikačná medová masáž

Informácie o tomto starom prostriedku ľudového liečiteľstva nájdeme iba v starých ruských prameňoch, no postupne sa z Ukrajiny dostala až na Západ a naberá na popularite. Niet divu: masáže medom pomáhajú nielen pri strese či chronických ochoreniach, ale účinne detoxikujú prakticky celý organizmus, prekrvujú a oživujú ho. Sú vhodné pri viacerých chorobných stavoch: pri vyčerpaní a slabosti, starobe, napätí, nervových poruchách a stavoch nepokoja. Pôsobí až do hĺbky tkanív a odstraňuje usadeniny (toxíny), ktoré telo nahromadilo. Práve preto je masáž medom vhodná zvlášť pri civilizačných chorobách, ktoré súvisia s usadzovaním jedov a škodlivín. Medovú masáž si môžete spraviť aj doma. Chce to trochu cviku, približne jednu polievkovú lyžicu trochu nahriateho medu (najlepšie agátového) a dlhší stôl (alebo dva dohromady), kam by si mohla na brucho ľahnúť „obeť“ masáže.

Postup:
  1. Med rovnomerne rozotriete pomocou lyžice po chrbte.
  2. Pomocou striedavých „pumpovacích“ pohybov oboch rúk sa postupne pomaly presúvate po celej ploche chrbta. Nesmiete príliš dlho zostať na jednom mieste, mohlo by to byť pre masírovaného nepríjemné. Pod dlaňami totiž pomocou medu vzniká podtlak, ktorý „vysáva“ toxíny (podobajú sa na bledú žuvačkovitú hmotu) z tela.
  3. Na miestach, ktoré sú najviac zanesené, vzniká začervenanie. Najmä prvú masáž preto nepreháňajte, masírujte najviac 20 minút a najmä dovtedy, pokiaľ je to masírovanému príjemné. Ďalšie masáže môžu trvať dlhšie a med naneste aj trikrát po sebe.
  4. Po masáži med zotrite mokrou žinkou a na upokojenie pokožky môžete na začervenané miesta poukladať tenké plátky uhorky. Odporúča sa celý deň nepoužiť mydlo či inú kozmetiku!
  5. V rámci prevencie opakujte masáže raz do mesiaca, pri chorobných stavoch sa odporúča raz do týždňa a ďalej podľa potreby.


autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 14635 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)