ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 25. júla 2024, meniny má Jakub , zajtra Anna, Hana 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 21.4.2007

PREČISŤUJÚCA KÚRA PODĽA BREUSSA

V týchto mesiacoch možno viacerí z vás pociťujú jarnú únavu. Ešte stále je čas zahnať ju a zregenerovať organizmus prečisťujúcou kúrou. Je vhodná pre všetkých, ktorí trpia rôznymi zdravotnými problémami, ale aj ako prevencia na upevnenie zdravia.

Zmes zeleninových štiav:

Pozostáva z troch dávok cvikly, jednej dávky karotky, jednej dávky zeleru, trocha petržlenu, jedného zemiaku (nie je však nevyhnutný.
Zeleninu odšťavíme a precedíme cez sitko, aby sme šťavu zbavili usadeniny. Je dobré pripraviť si vždy čerstvú, no môžeme si urobiť aj väčšie množstvo a uložiť do chladničky – vydrží tri dni. Na začiatok kúry pite popri normálnom jedle asi 1/4 litra šťavy denne. Občas môžete popri šťave ešte pridať pár dúškov šťavy z kyslej kapusty. Je dobré, ak šťavu pijete pomaly po dúškoch a pred preglgnutím ju chvíľu premieľate v ústach so slinami.

Očistná hladovka:

Po pár dňoch pitia štiav popri jedle môžete začať s prečisťujúcou hladovkou. Najlepšie vtedy, ak ste si na chuť šťavy už zvykli. Niekoľko dní – pokiaľ vydržíte, sa neprijíma žiadna tuhá strava, len spomínaná zmes zeleninových štiav v kombinácii s nasledujúcimi čajmi:

 • Ráno pomaly vypijete pol šálky vlažného urologického čaju
 • Po hodine vypijete 1 – 2 poháre teplého bylinkového čaju z dvoch dielov šalvie, a po jednom z nechtíka, mäty a medovky (počas kúry nesmieme čaje sladiť!).
 • Po ďalšej hodine si dajte malý dúšok zeleninovej šťavy (premieľať v ústach) a zmiešanú so slinami prehltnite. Dopoludnia tak urobte zakaždým, ak pocítite hlad. (Približne 10 – 15 dúškov. Denná dávka šťavy je asi do pol litra). Medzitým popíjajte bylinkový čaj bez obmedzenia.
 • Na obed si dajte 1,5 dl urologického čaju a takisto večer pred spaním. Pije sa len prvé tri týždne.
 • Popoludní opäť pijeme šťavu po dúškoch podľa pocitu hladu.
 • Počas kúry môžete skonzumovať 1 – 2 taniere cibuľového vývaru (nie cibuľu, iba čistý vývar), najmä ak pociťujete slabosť či únavu. Jednu neošúpanú cibuľu veľkosti citróna nakrájajte na malé kúsky, na oleji opečte dozlatista a zalejte asi pol litrom studenej vody. Keď sa cibuľa dôkladne prevarí, pridajte zeleninový bujón a ešte raz prudko povarte. Používajte len precedený čistý vývar. Ľuďom chorým na pečeň alebo žlčník nemusí robiť cibuľový vývar dobre. Odporúča sa pre nich vývar zo suchých fazuľových strukov. Chutí rovnako dobre. Vývar však pri kúre nie je podmienkou.
 • Kúru môžeme doplniť zábalmi z kelových listov s následným potieraním olivovým alebo nechtíkovým olejom (nechtík naložený v olivovom oleji). Zábaly na chorých miestach, hlavne na krížoch sú vhodné najmä pri rakovinových nádoroch všetkého druhu. Robia sa nasledovne: umyté vnútorné strany kelových listov (najlepšie sú vonkajšie listy), ktoré sme predtým vyvaľkali (fľašou), položíme na chrbát alebo na choré miesto a dobre zabalíme uterákom a dekou. Necháme až do rána, musíme však dať pozor, aby miesto nevychladlo (musí byť dobre zabalené). Ráno miesto umyjeme teplou vodou, dobre vyutierame, natrieme ohriatym olejom a opäť zabalíme teplým uterákom. Chvíľu necháme pôsobiť a potom uterák dáme dole. Musíme vždy dbať na dostatok tepla!
 • Po kúre treba začať pomaly jesť, najlepšie bez soli, ľahkú stravu. Nasledujúce dva až štyri týždne pite naďalej zeleninovú šťavu po dúškoch a pred jedlom (denná dávka je asi 1/16 litra – pol šálky).

Čím dlhšie vydržíte túto kúru, tým čistejší bude váš organizmus. Podľa Rudolfa Breussa – autora protirakovinovej očistnej kúry - je pre onkologicky chorých vhodné vydržať túto kúru 42 dní (musí sa však poctivo dodržiavať).

R. Breuss odporúča túto kúru v nasledujúcich prípadoch:

 • ako prevenciu proti rakovine,
 • ako regeneračnú kúru celého tela. Vtedy treba denne vypiť 1/8 až 1/4 litra šťavy vždy po troche pred jedlom a k tomu šalviový čaj s bylinkami a urologický čaj,
 • ako odtučňovaciu kúru – najlepšie, ak vydržíte presne 42 dní,
 • ako jarnú kúru, alebo kúru na prečistenie krvi,
 • na posilnenie organizmu po ťažších chorobách (je potrebné dodržať 2-5 týždňovú pauzu po chorobe či operácii - neodporúča sa s kúrou začať hneď, najmä ak je organizmus veľmi oslabený.


autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Očista organizmu (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 19150 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)