ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 25. júla 2024, meniny má Jakub , zajtra Anna, Hana 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 20.5.2007

PREČO MÁME KILÁ NAVYŠE? 1.časť – Odvodňovacia kúra

Nadváha je nielen problém nadmerného ukladania tuku v tele, najmä na patričných miestach, ktoré trápia najmä ženy. Je to aj problém zadržiavania vody v organizme.

Pri nadmernom zadržiavaní vody v organizme často trpíme opuchmi tváre, najmä očí a nôh v členkoch. Doslova sa cítime ako balón naliaty vodou. Príčinou je nedostatočná činnosť obličiek a následné ukladanie solí do tkanív ktoré vodu v tele zadržujú.

Naša rada: posilnite si obličky, odvodnite a odsoľte si organizmus. Budete prekvapení, koľko kíl pôjde dole. Diétu držte len dovtedy, pokiaľ pôjdu kilá dole. Potom nabehnite na normálnu stravu, ale s výrazným obmedzením živočíšnych bielkovín.

TIPY NA ODVODŇOVACIU KÚRU:
Vysaďte zo stravy najmä živočíšne bielkoviny, ktoré priveľmi zaťažujú obličky, dvojnásobne to platí o údeninách, syroch a slaných potravinách.
Zožeňte si morské riasy kombu (dostať ich v predajniach so zdravou výživou), majú pre našu diétu veľký význam – pomáhajú odstraňovať a rozpúšťať usadeniny tukov a hlienov vytvorené po nadmernej konzumácii živočíšnej potravy, navyše majú aj detoxikačné účinky na ťažké kovy a opravujú hormonálnu činnosť.
Do jedálnička zaraďte najmä koreňovú zeleninu – petržlen, zeler, mrkvu, bielu reďkev, chren, zeler, šalotku, špargľu, uhorky, ale aj kapustu a listovú zeleninu.
Zo strukovín jedzte čo najviac fazulí azuki (dostať už aj u nás), sójových bôbov, najmä čiernych a bôbu.
Naklíčte si fazuľky mungo a pridávajte do hotových jedál, okrem toho, že majú taktiež diuretické účinky, majú nesmierne veľa vitamínov a minerálov, ktoré podporujú zdravé chudnutie. Majú aj výrazný detoxikačný efekt.
Z obilovín uprednostnite jačmeň a ovos v akejkoľvek podobe.

Z byliniek uprednostňujte tie s močopudným účinkom, ako prasličku, brezové listy, skorocel, žihľavu, lopúchový koreň
POZOR: Aj keď sa snažíme telo odvodniť, neupierajme mu dostatok tekutín! Najvhodnejšia je čistá voda, bylinkové čaje, na minerálky či iné bublinkové nápoje radšej zabudnime.

BYLINNÁ ZMES NA ODVODNENIE
Pôsobí najmä pri nadváhe spôsobenej nadmerným zadržiavaním vody v tele. Má močopudné a odvodňovacie účinky.
Potrebujeme: Po 20g vňate prasličky roľnej, vňate žihľavy, jahodového lístia, malinového lístia a plodu borievky.
Ako na to: Čajovú lyžičku zmesi zalejeme 1/4 litrom vriacej vody a lúhujeme 15-20 minút. Pijeme 1 šálku každý večer, najneskôr však do 19,00 hod.

ČAJ Z KUKURIČNÝCH VLASOV
Nápoj podporuje tvorbu moču, tým aj odvodňuje organizmus
Ako na to: Za hrsť kukuričných vlasov zalejeme 1/2 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme v priebehu dňa po dúškoch.

ZELENINOVÁ ŠŤAVA
Pomocou nej sa budeme snažiť zbaviť telo nánosov solí. Pijeme každý deň počas kúry.
Potrebujeme: červenú kapustu, zeler, mrkvu a petržlen
Ako na to: Denná dávka šťavy spolu činí 250ml. Z toho kapusty si od šťavíme 150ml, mrkvy 50ml, zeler alebo petržlen 50ml. Pozor obzvlášť na zeler – ak ste naňho alergickí, používajte len petržlen.

FAZUĽA AZUKI S TEKVICOU A KOMBU
Toto jedlo pomáha regulovať hladinu cukru v krvi najmä u diabetikov a hypoglikemikov. Pre nás je však dobré vedieť, že fazule zvyšujú vitalitu, obsahujú veľa cenných prvkov a najmä posilňujú činnosť obličiek. Preto si toto jedlo zaraďme počas diéty na tanier čo najčastejšie.
Potrebujeme: Šálku fazuliek azuki, tekvicu hokaido (môže byť aj obyčajná, alebo ju nahradíme petržlenom a mrkvou), niekoľko kúskov morskej riasy kombu (dostať v predajniach zdravej výživy).
Ako na to: Fazuľky namočíme cez noc alebo aspoň na 4-6 hodín. Riasy namočíme, a keď zmäknú, pokrájame ich na malé kúsky. Dáme do hrnca, a zalejeme vodou. Všetko varíme asi 40 minút. Tekvicu či inú zeleninu pokrájame na malé kúsky a pridáme k fazuľke. Má jej byť asi rovnaký pomer ako fazule. dosypeme morskou soľou a prikryté varíme na miernom ohni ešte asi pol hodinu. Keď sa voda odparí, dolejeme. Na záver pridáme trochu sójovej omáčky (bez konzervantov, napríklad Tamari). Po dovarení necháme jedlo ešte odstáť pod pokrievkou.

BIELA REĎKEV S KOMBU
Toto jedlo môžeme konzumovať denne. Pomáha odbúravať z tela usadeniny nahromadené nadmerným požívaním živočíšnych bielkovín a tukov, navyše má odvodňovacie účinky a pomáha odbúravať tuky. Jedlo ďalej užívame aj pri odtučňovacej diéte (v nasledujúcej časti).
Ako na to: Riasy kombu (dlhý kúsok) namočíme na 10 minút do vody a potom pokrájame. Dáme do hrnca a na ne poukladáme nakrájanú reďkev. Zalejeme vodou a prikryté varíme 30-40 minút. Nakoniec pridáme trochu zdravej sójovej omáčky a dovaríme 2-3 minúty až do vyparenia prebytočnej tekutiny.


ČO EŠTE POMÁHA ODSTRAŇOVAŤ SOLI Z ORGANIZMU?

Veľmi vhodná je elektrolýza v detoxikačnej vaničke. Detoxikačné centrá, ktoré ponúkajú túto službu, vznikajú už aj nu nás na Slovensku. Detoxikačná medicína má tiež vynikajúci produkt na odbúravanie biogénnych solí z organizmu - JOALIS BIOSALZ, ktorý dokáže naštartovať proces odbúravania solí, trvajúci aj niekoľko mesiacov.


autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 72227 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)