ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 25. júla 2024, meniny má Jakub , zajtra Anna, Hana 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 12.6.2007

PREČO MÁME KILÁ NAVYŠE? 2.časť – Odtučňovacia kúra

Ak sa vám tvoria vankúšiky v oblasti brucha či stehien, je to dôsledok nesprávneho zloženia vášho jedálnička, tvoreného najmä z mastných a sacharidových jedál, u mužov aj nadmerného užívania alkoholu a najmä piva, z ktorého im po čase rastie"pivné brucho"NAŠA RADA:
Okamžite prestať so zlozvykmi - vynechať alkohol, živočíšne tuky, cukry a všetky sacharidy.
Dôležité je prehodiť výhybku smerom ku strave zloženej z čerstvej zeleniny a zdravých druhov bielkovín (najmä ryby, králičie, morčacie, jahňacie, teľacie mäso, nízkotučné jogurty, kefíry, tvaroh, sójové produkty).
Potrebné je vynechať načas aj ovocie, najmä sladšie druhy.
Túto kúru je vhodné dodržiavať približne mesiac, pokiaľ nám kilá pôjdu dole a potom postupne začať postupne po malých dávkach pridávať do stravy sacharidy, ale len tie s nízkym gykemickým indexom (celozrnné pečivo, cereálie, obilniny, strukoviny a pod.) Príjem najvhodnejšieho denného množstva sacharidov si však poctivo strážme na váhe!


Čo ešte zaradiť do jedálnička:

Avokádo – tento tropický plod môžeme použiť ako náhradu nášho masla – jeho vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín znižuje hladinu cholesterolu a má navyše vysoký obsah antioxidantov.

Za studena lisované oleje: olivový, ľanový, rybí, tekvicový či slnečnicový. Najmä ľanový olej dokáže pri pravidelnej konzumácii upraviť správne pomery nenasýtených mastných kyselín a odstraňovať z tela zlý cholesterol. Preto je vhodné najmä počas tejto kúry vypiť 1-2 polievkové lyžice ľanového oleja.

Pu-ehr – čierny čaj, ktorý nazývajú aj „požierač tukov“. Pravidelné pitie tohoto čaju poháha eliminovať nezdravé tuky z organizmu. Namiesto neho môžeme použiť zelené čaje alebo bylinné zmesi s obsahom chaluhy bublinatej.

Čevená repa – mangán v nej obsiahnutý pomáha vylučovať tuky a jedy z organizmu.

Vláknina indického skorocelu – Psyllium dostať v každej lekárni či predajni zdravej výživy. Zlepšuje peristaltiku čriev a naväzuje na seba vyplavované toxíny vrátane tukov. Vhodné užívať každý deň, nakoľko jeho bobtnavá vlastnosť navyše pomáha znižovať pocit hladu najmä v prvých dňoch kúry.Pri psylliu je potrebné zvýšiť príjem tekutín!

Rady na diétne dni:
• Každé ráno po prebudení vypime pohár vlažnej vody s vytlačeným citónom alebo s trochou jablčného octa (recept uvedený nižšie)
• V priebehu dňa pijeme po dúškoch vodu bez bubliniek či tichú minerálku. Vypime jej toľko, koľko vládzeme, môžeme striedať s čajmi.
• Vždy 20 minút pred jedlom si dajme bylinkový čaj povzbudzujúci trávenie.
• Zaraďme do stravy čo najviac vlákniny, olivový olej, a potraviny s vysokým obsahom antioxidantov, B-komplexu, selénu, vápnika, horčíka a zinku.
• Príjem stravy si rozdeľme tak, aby sme v priebehu dňa zjedli menšiu porciu vždy každé 4 hodiny.
• V priebehu kúry vynechajme kávu, čierny čaj (okrem PU-EHR) a najmä alkohol a nikotín.


DOPLNKOVÉ KÚRY:

KÚRA HORKOU SOĽOU
Pri odstraňovaní prebytočných tukov z organizmu nám pomôže už známa kúra s horkou Glauberovou soľou, ktorá účinne čistí tráviaci trakt a najmä žlčovody a črevá od nánosov tukov a iných usadenín. Na začiatku kúry si preto urobme trojdňovú rannú kúru, ktorou odštartujeme odtučňovacie dni.
Ako na to: Každé ráno hneď po zobudení vypijeme 1 polievkovú lyžicu horkej soli rozmiešanú v 250ml mierne teplej vody. Kúra má prečisťovacie účinky najmä na črevný trakt, takže odporúčame aspoň hodinu zostať v blízkosti toalety. Najideálnejšie je začať s kúrou na víkend.

BIELA REĎKEV S KOMBU
Toto jedlo môžeme konzumovať denne. Pomáha odbúravať z tela usadeniny nahromadené nadmerným požívaním živočíšnych bielkovín a tukov, navyše má odvodňovacie účinky a pomáha odbúravať tuky.
Ako na to: Riasy kombu (dlhý kúsok) namočíme na 10 minút do vody a potom pokrájame. Dáme do hrnca a na ne poukladáme nakrájanú reďkev. Zalejeme vodou a prikryté varíme 30-40 minút. Nakoniec pridáme trochu zdravej sójovej omáčky a dovaríme 2-3 minúty až do vyparenia prebytočnej tekutiny.

ODTUČŇOVACÍ OCOT
Jablčný ocot je jednoducho ideálny pri odtučňovacej diéte. Je bohatý na výživné látky a najmä výrazne podporuje metabolizmus – teda spaľovanie tukov.
Potrebujeme: 1 celý červený grep (môže byť aj žltý), 1-2 polievkové lyžice jablčného octu, 1 litra prammenitej vody.
Ako na to: Grep vytlačíme, šťavu zmiešame s octom a vodou. Pijeme po dúškoch najlepšie vždy ráno.


ČAJ LIETAJÚCA LASTOVIČKA
Veľmi populárny je aj čínsky čaj Lietajúca lastovička (dostať juv niektorých lekárňach) s vynikajúcimi očistnými účinkami na tráviaci a črevný trakt, ktorý taktiež pomáha odbúravať nánosy tukov z organizmu. Pri odtučňovacej kúre je vhodné každý deň vypiť aspoň pol litra.

V rámci kúry môžeme použiť aj recepty z predchádzajúcej časti.


autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 25089 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)