ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 25. júla 2024, meniny má Jakub , zajtra Anna, Hana 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Ryby
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 4.7.2007

PÄŤ PILIEROV PRE DOBRÝ VZŤAH

Z prieskumov za posledné roky vyplýva, že nie siedmy, ako sa traduje, ale šiesty rok po svadbe býva kritický pre partnerský vzťah.

Podľa štatistík najviac žiadostí o rozvod podávajú partneri práve po šiestich rokoch manželstva, aj keď sa prvá vážna kríza odohrá asi tretí alebo štvrtý rok.

Odborníci dospeli k záveru, že fáza intenzívnej príťažlivosti sa končí práve po troch až štyroch rokoch. Dovtedy si vraj treba vybudovať priateľský vzťah, inak partnerstvo nemá šance.

Hamburský psychológ Erich Witte je presvedčený, že dobrý vzťah stojí na piatich základných pilieroch.

1. Partneri si musia vypestovať „kultúru výmeny názorov“. Nemali by problémy „zamiesť pod koberec“, lebo sa stanú časovanou bombou. Dôležité je aj vedieť vypočuť si argumenty toho druhého, nie ich v zárodku potláčať.

2. V partnerstve sú dôležité aj malé fyzické gestá: pohľad, reč tela a láskyplný dotyk považuje 85% opýtaných za veľmi dôležité. Sedemdesiatpäť percent respondentov potešia malé darčeky, najmä na narodeniny či iné výročie.

3. Treba viesť otvorený dialóg. Kritika zo strany partnera má byť volená tak, aby sa kritizovaného nedotkla a on mal aj naďalej pocit, že je milovaný.

4. Vzťah má byť založený na rovnoprávnosti a zodpovednosti. Snaha o dominantné postavenie je „dokonalým vrahom lásky“, na čom sa zhodlo až 94% opýtaných.

5. Obľúbenosť partnera na pracovisku či v spoločnosti má tiež veľký vplyv na kvalitu vzťahu. Až 80% respondentov, ktorí majú šťastné manželstvo zhodne potvrdilo, že ich partneri majú veľa priateľov a sú všeobecne obľúbení. Človek obklopený širokým okruhom priateľov je teda atraktívny pre opačné pohlavie, jeho popularita je totiž indikátorom jeho schopnosti vytvárať a udržať kvalitný vzťah.

Keď sa všetky tieto faktory podieľajú na tvorbe vzťahu, má šance na prežitie, aj keď prvé očarenie vyprchá. „Na láske treba neustále pracovať, potom prežije,“ radí psychológ.DL


Zaradený v rubrike: Partnerské vzťahy (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 23626 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)