ISSN 1337-6179          dnes je štvrtok 25. apríla 2024, meniny má Marek , zajtra Jaroslava 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 26.7.2007

BYLINKAMI NA KŔČOVÉ ŽILY

Najmä v lete sa príznaky kŕčových žíl – opuchy a bolesti nôh, zápaly žíl na nohách, vplyvom tepla ešte zhoršujú. Ide často o dlhodobý problém so žilovým, ale aj lymfatickým systémom.

Žily sa prílišným teplom rozťahujú a nedokážu z končatín vypumpovať nadmerné množstvo tekutín, usadeniny a toxíny. To v konečnom dôsledku môže viesť až ku zápalovému procesu v žilovom systéme dolných končatín. Popri medikamentóznej liečbe si problémy so žilami môžeme zmierňovať aj alternatívnymi metódami.

BYLINNÁ ZMES NA POSILNENIE ŽÍL
Čaj posilňuje pevnosť a pružnosť ciev.
Potrebujeme: 50g vňate pohánky, po 30g kvetu čiernej bazy a vňate fialky roľnej, po 20g vňate repíka a kvetu nechtíka.
Ako na to: Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme denne 4 šálky.

POHÁNKOVÝ ČAJ
Pohánka obsahuje veľmi veľa rutínu, ktorý stabilizuje a napína vnútorné steny ciev. Pri kŕčových žilách sa všeobecne odporúča zaradiť pohánku do jedálnička čo najčastejšie.
Ako na to: dve polievkové lyžice pohánkovej vňate zalejeme litrom vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať. Pijeme počas dňa po šálkach. Na dosiahnutie terapeutického účinku je potrebné dlhodobé užívanie s krátkymi prestávkami.

MASŤ NA POTIERANIE
Masť zo zádušníka brečtanovitého sa osvedčila na lokálnu aplikáciu postihnutých miest. Má protizápalové účinky a pozitívne vplýva na hojenie a regeneráciu rán.
Potrebujeme: Za hrsť zádušníka brečtanovitého, 250g nesolenej bravčovej masti alebo 0,25l jedlého oleja.
Ako na to: Bylinu nasekáme nadrobno a vmiešame do masti. Necháme 1-2 dni stáť. Potom mierne ohrejeme a scedíme. Masť alebo olej dáme do uzatvárateľnej nádoby a uložíme v chlade. Pravidelne alebo podľa potreby jemne vtierame na oblasť s kŕčovými žilami. Masť možno použiť aj na zlatú žilu.

BYLINNÉ OBKLADY
Potrebujeme: ľanové plátno, bavlnenú a vlnenú látku, studenú vodu, ocot alebo bylinný odvar
Ako na to: Plátno namočíme do studenej vody, octu alebo studeného bylinného odvaru, vyžmýkame a napevno priložíme okolo predkolenia. Obalíme suchou bavlnenou a vlnenou látkou. Na zníženie teploty a sťahujúci účinok zábal necháme pôsobiť 5 minút a 2-3 razy ho vymeníme. Ak chceme dosiahnuť upokojujúci a protizápalový účinok, predĺžime čas pôsobenia na 20 minút.

Do zábalu môžeme použiť aj:
• studený odvar z kvetov arniky horskej (2g na 100ml vody); má protizápalové účinky,
• studený odvar z rumančeka; hodí sa pri svrbení, ekzematóznych zmenách na nohe, ktoré sú predzvesťou bércového vredu.

KAPUSTOVÉ LISTY
Má protizápalové a utišujúce účinky. Pripravujeme ich najlepšie na noc a necháme pôsobiť do rána.
Potrebujeme: tri listy z bielej kapusty alebo kelu, ovínadlo
Ako na to: Listy zbavíme stredného rebra a vyvaľkáme. Poukladáme na postihnuté miesto a pevne obviažeme. Keď listy začínajú hnednúť, vymeníme ich.

OBKLAD ZO SENOVKY
Potrebujeme: 10g prášku zo semien gréckej senovky, ocot
Ako na to: Z prášku a trochy vody uvaríme kašu. Po vychladnutí do nej nakvapkáme niekoľko kvapiek octu, ktorý zvyšuje účinnosť. Kašou natrieme bolestivé a ťažké nohy, obviažeme ich jemnou gázou a vyložíme do zvýšenej polohy. Necháme pôsobiť asi 20-30 minút.

OBKLADY Z KELU
Ako na to: Čerstvé umyté kelové listy prejdeme niekoľkokrát valčekom, poprikladáme ich na nohy a obviažeme jemnou gázou. Nohy vyložíme do zvýšenej polohy a necháme pôsobiť 30 minút.

KÚPEĽ NA BOĽAVÉ NOHY
Potrebujeme: 1 diel komonice lekárskej, 1 diel vratiča obyčajného a 1 diel kvetov čiernej bazy
Ako na to: Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 1/4 litrom vriacej vody, necháme 10 minút odstáť a potom pridáme polievkovú lyžicu karlovarskej soli. Vo vlažnom odvare nohy kúpeme 2-3x do týždňa.

POHÁNKOVÁ KÚRA
Pri problémoch s kŕčovými žilami je potrebné podporiť tonizáciu žilových stien, čoho dosiahneme kúrou z pohánky bohatej na rutín.
Ako na to: Každý deň až do odoznenia problémov so žilami si pripravme jednu dávku – približne 2dl pohánky. Pripravuje sa podobne ako ryža – môžeme ju uvariť, udusiť, podávať na sladko alebo na slano s tvarohom, bryndzou, ako príloha ku zelenine či závarka do polievok apod. V odvare z uvarenej pohánky si pravidelne kúpme končatiny.

KÚRA PRI OPÚCHANÍ KONČATÍN
Ak nám nohy navyše aj opúchajú, musíme podporiť lymfatický systém a obličky.
Potrebujeme: Glauberovu soľ, 900 ml grepfruitovej šťavy, 200ml pomarančovej šťavy, 200ml šťavy z citrónu a 2litre vody (dávka na 1deň), najlepšie predtým zmrazenú.
Ako na to: Ráno rozpustíme polievkovú lyžicu Glauberovej soli v 100ml pripravenej vody a roztok pomaly vypijeme. Potom sa na štvrť hodinu ponoríme do 38 stupňového kúpeľa. Po ňom sa zabaľme do froté osušky a prikryme sa dekou. Mali by sme sa začať potiť, čo je veľmi dôležité. Každých 30 minút vypime 100ml pripravenej šťavy. V teple zostaňme dovtedy, kým prebieha potný proces. Kúru opakujme 3 dni po sebe.

DL




Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 24451 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)